Deski z naturalnego drewna są chętnie wybieranym materiałem stosowanym do wykańczania podłogi. Mimo wyższej ceny zakupu w porównaniu do tradycyjnych paneli podłogowych charakteryzują się wyższą trwałością zapewniającą doskonały wygląd przez długie lata, a także łatwością renowacji w przypadku ich zużycia. Nowoczesne podłogi drewniane tworzone są z wielu gatunków drzew, zarówno tych powszechniej znanych na naszych rejonach, jak i również bardziej egzotycznych. Niezależnie od rodzaju podnosi prestiż wnętrza dzięki eleganckiej i unikalnej estetyce, a dzięki wysokiej trwałości będzie pełnić swoje zadanie przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat.
Tradycyjne gatunki drewna podłogowego
Najpopularniejsze gatunki drzew, z jakich wytwarzane mogą być nowoczesne podłogi drewniane, są powszechne zarówno w naszym kraju, jak i również w sąsiednich rejonach Europy. Każdy gatunek charakteryzuje się odmiennym wyglądem, który indywidualnie może przypaść do gustu konkretnemu odbiorcy. Jednak parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest twardość drewna, co wiąże się z jego odpornością na zużycie. Wśród europejskich gatunków drzew najtwardsze będą dąb, jesion, grab i wiąz, a wykonane z nich podłogi mogą przetrwać w niezmiennym stanie nawet kilkadziesiąt lat, zależnie od natężenia eksploatacji. Inne drzewa liściaste, z których wykonuje się deski podłogowe, takie jak wiśnia, brzoza czy olcha, mimo zachwycającego wyglądu cechują się niższą trwałością. Do najbardziej miękkich gatunków drzew używanych do produkcji desek podłogowych należy zaliczyć gatunki iglaste takie jak jodła, świerk, modrzew czy sosna.
Podłogi z drewna egzotycznego
Gatunki drzew spoza obszarów europejskich, wykorzystywane do produkcji desek podłogowych, charakteryzują się najczęściej znacznie ciekawszym dla oka wyglądem oraz nieprzeciętnymi parametrami. Do najczęściej importowanych gatunków zaliczyć należy merbau, kempas, iroko, teak, doussie. Nowoczesne podłogi drewniane wykonane z egzotycznych rodzajów drewna zazwyczaj przyciągają uwagę już na pierwszy rzut oka ciekawymi barwami i strukturą włókien odróżniającą się od klasycznych słoi występujących w rodzimych gatunkach. Różnorodność kolorów i faktur pozwala dopasować odpowiednie drewno do każdego rodzaju wnętrza, podkreślając jego ekskluzywność i nadając eleganckiego, nowoczesnego charakteru. Poza wyróżniającym się wyglądem egzotyczne drewno charakteryzuje się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi, zapewniając trwałość i doskonały wygląd przez dziesięciolecia.