Jaką podłogę drewnianą dobrać do wnętrza?

Podłogi wykonywane z naturalnego drewna różnią się między sobą nie tylko gatunkiem drzew, jaki posłużył do produkcji materiału, ale również rodzajami desek i ich wykończenia. Konkretne cechy warto dobrać do uwarunkowań pomieszczenia, natężenia eksploatacji danej powierzchni czy indywidualnych upodobań. Duży wpływ na rodzaj zastosowanych desek będzie mieć również fakt zastosowania ogrzewania podłogowego, do którego należy dobrać odpowiednie wykończenie podłogi.

Podłoga warstwowa czy z litego drewna?

Podłogi wykonywane z naturalnego drewna różnią się między sobą nie tylko gatunkiem drzew, jaki posłużył do produkcji materiału, ale również rodzajami desek i ich wykończenia

Nowoczesne podłogi drewniane AvanceFloors wykonane mogą być z desek z litego drewna lub z kilku warstw z różnych materiałów. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę powierzchnię wykańczanego pomieszczenia oraz możliwość wykorzystania ogrzewania podłogowego. Lite drewno doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni, szczególnie w korytarzach gdzie podłoga jest najbardziej podatna na ścieranie. Deski z litego drewna charakteryzują się wysoką odpornością na zużycie, dzięki czemu nawet intensywna eksploatacja przez lata nie zniszczy powierzchni w stopniu, którego nie udałoby się naprawić.

Jednak tego typu materiał jest bardziej podatny na wilgoć oraz zmiany temperatury, czym ustępuje podłodze warstwowej. Dzięki temu pokrycie powierzchni kilkoma warstwami materiału doskonale sprawdzi się w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego. Ten rodzaj podłogi najczęściej składa się z warstwy podkładowej wykonanej z wodoodpornej sklejki, która minimalizuje wpływ wilgoci i temperatury na drewno, a także z warstwy użytkowej wykonanej z szerokich drewnianych desek. Podłoga warstwowa będzie doskonałym wykończeniem pomieszczeń o dużej powierzchni.

Wykończenie lakierowane czy olejowane?

Nowoczesne podłogi drewniane wykonane mogą być z desek z litego drewna lub z kilku warstw z różnych materiałów

Decydując się na naturalny materiał podłogowy, należy zwrócić uwagę na sposób jego wykończenia. Według tego kryterium nowoczesne podłogi drewniane dzielą się na lakierowane oraz olejowane, a wybór konkretnej metody zależeć będzie od preferencji związanych z czyszczeniem i konserwacją powierzchni.

Wykończenie wierzchniej warstwy podłogi lakierem pozwoli utrzymać ją w doskonałej czystości dzięki warstwie ochronnej zapobiegającej wnikaniu zabrudzeń w drewno. Dodatkowym atutem będzie czas eksploatacji podłogi pozbawiony konieczności przeprowadzania renowacji. Lakierowane powierzchnie niestety nie są pozbawione wad, a główną z nich jest wysoka podatność na zarysowania co w połączeniu z przyciąganiem kurzu, wymagać będzie częstego poświęcenia uwagi w celu utrzymania najlepszego wyglądu.

Odmienne właściwości będą cechowały podłogi olejowane. Mniejsza elektryzowanie się powierzchni powoduje, że kurz nie osiada na niej tak intensywnie, jednak wyższa chłonność może prowadzić do powstawania nieestetycznych zabrudzeń. Ponadto tego typu wykończenie podłogi wymaga stosowania do jej czyszczenia i pielęgnacji specjalnych środków. W zamian zastosowany olej podkreśli estetykę drewna, eksponując jego strukturę, a także pozwoli zachować podłogę w doskonałym stanie dzięki mniejszej widoczności zarysowań i możliwości przeprowadzenia miejscowych konserwacji.