Podstawowe zalety nowoczesnych podłóg wykonanych z drewna

W każdym domu jednym z najważniejszych elementów przestrzeni jest podłoga. Ma ona ogromny wpływ na charakter pomieszczenia i zazwyczaj nie jest wymieniana ani odnawiana przez wiele lat. Aby spełniała swoje funkcje, powinna być wykonana z trwałych i estetycznych materiałów. W budownictwie od dawna szeroko wykorzystywane jest drewno. Wnętrza z elementami drewnianymi nabierają eleganckiego i przytulnego klimatu. Dlatego wiele osób decyduje się na montaż podłóg wykonanych z tego materiału. Nowoczesne podłogi drewniane są kojarzone z pokojem dziennym, ale można je stosować we wszystkich pomieszczeniach, bez względu na ich przeznaczenie i sposób codziennej eksploatacji.

Trwałość, styl i bezpieczeństwo

W sklepach dostępne są różne rodzaje drewna, z których może zostać ułożona podłoga. Ogromną zaletą tego rodzaju powierzchni jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania, odkształcenia i wgniecenia. Drewniana podłoga wprowadza do domu lub mieszkania element natury, co jest szczególnie pożądane w modnych aranżacjach należących do stylu skandynawskiego. Drewno jest bardziej delikatne w dotyku niż popularne panele podłogowe, ponadto doskonale pochłania dźwięki. Jest także materiałem antyalergicznym, dlatego drewniana podłoga jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na różnego typu schorzenia układu oddechowego.

W każdym domu jednym z najważniejszych elementów przestrzeni jest podłoga

Estetyka i możliwość renowacji

Nowoczesne podłogi drewniane mogą być wielokrotnie odnawiane i cyklinowane. Dzięki temu można je użytkować przez wiele lat bez konieczności wykonywania pełnego remontu domu. Pewną wadą jest niski poziom przewodzenia ciepła, co jest istotne podczas montowania ogrzewania podłogowego. Powierzchnia wykonana z drewna jest trudniejsza do ułożenia i po jakimś czasie może posiadać mało estetyczne szpary lub wydawać dźwięki podczas chodzenia. Są to jednak przypadki, które łatwo rozwiązać we współpracy ze specjalistą zajmującym się urządzaniem pomieszczeń.

Wieloletnia eksploatacja bez remontu

Warto podkreślić, że podłoga jest elementem w bardzo dużym stopniu eksploatowanym w każdym pomieszczeniu. Dlatego podczas projektowania domu i podejmowania decyzji o zakupie materiałów przeznaczonych do urządzenia pokojów nie warto rezygnować z rozwiązań podwyższających komfort użytkowania wnętrza. Nowoczesne podłogi drewniane wymagają poniesienia większych kosztów niż panele. Z drugiej strony nie będą również wymagać napraw ani wymiany zniszczonych elementów.

W sklepach dostępne są różne rodzaje drewna, z których może zostać ułożona podłoga

Dlatego, przy uwzględnieniu wielu lat eksploatacji i możliwości renowacji, podłoga wykonana z drewna to jedno z najlepszych rozwiązań zapewniających spokojne użytkowanie salonu, pokoju dziecięcego, a nawet kuchni i łazienki (więcej). Trzeba tylko pamiętać, aby powierzchnia została pokryta preparatem zamykającym pory w drewnie i zabezpieczającym je przed nadmiarem wilgoci.

Oryginalny wygląd drewna egzotycznego

Podłogi są coraz częściej układane przy wykorzystaniu drewna egzotycznego. Do niedawna najmodniejsze były szerokie deski i parkiety układane w tradycyjny sposób, czyli w kształcie jodełki. Aktualnie sugerowane są wąskie i zdecydowanie bardziej subtelne deski podłogowe, natomiast parkiety mogą tworzyć kształt cegły.

Dodatkowo deski podłogowe mogą mieć dobrane odcienie poszczególnych elementów w taki sposób, aby każda sąsiadująca deska miała inny odcień i układ słojów. Wzory mogą być powtarzalne na całej powierzchni, co pozwala uzyskać unikalny i niezwykle oryginalny wygląd. W praktyce bardzo trudno spotkać wtedy dwie podłogi wyglądające tak samo. Dlatego nowoczesne podłogi drewniane są często używane w domach osób, które chcą podkreślić swoją odrębność i indywidualny styl życia.