Jaka deska na podłogę jest najlepsza?

Częstym zadawanym pytaniem podczas remontów, inwestycji czy budowy jest jakie deski umieścić na podłodze? Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele egzemplarzy, zatem łatwo zgubić się w gąszczu ofert czy nazewnictwie. Zatem sprawdźmy jakie decyzje będą najlepsze, jeżeli chodzi o deski  podłogowe.

Trwałe deski na podłogę

Oczywiście, zanim rozpoczniemy remont podłogi czy to w domu albo w biurze trzeba wybrać deski, które zostaną wykorzystane. Nie da się ukryć, że głównym kryterium jest ich cena. Jednakże nie możemy zwracać cała dostępną uwagę na cenę równie ważna, jest sama trwałość podłoża. W rezultacie, gdy zdecydujemy się na szwedzkie panele, które po krótkim czasie użytkowania będziemy zmuszeni wymienić, okażą się znacznie droższe niż jeden komplet solidnych wybranych desek. Jeżeli skupimy się na tym, aby nasza inwestycja była przemyślana, wówczas istnieje wysokie prawdopodobieństwo braku potrzeby wykonania kolejnego remontu.

Deska podłogowa trójwarstwowa czy lita?

Kiedy kompletnie zależy nam na trwałości, a nie na corocznym remoncie to, zamiast podstawowych paneli powinniśmy się zdecydować na deski podłogowe. W tym przypadku dylemat polega na wybraniu desek litych albo trójwarstwowych. Na pierwszy rzut oka wiele osób powiedziałoby, że pewnie deska podłogowa trójwarstwowa jest znacznie wytrzymalsza od litej. I tak właśnie oto spotykamy się z popularną pomyłką przy wyborze deski podłogowej. Kolosalną różnicę stanowi fakt, iż w przypadku desek trójwarstwowych warstwa użytkowa jest bardzo cienka. Jeżeli zobaczymy na litą, to jej użytkowa powierzchnia wynosi około 10 mm. Jest to bardzo kluczowa cecha świadcząca, że taka podłoga nie tylko może służyć na lata, lecz nawet na pokolenia.

Ekologicznie i zarazem przytulnie


Aby wybrana deska była, jak najlepsza trzeba przeanalizować dodatkowe aspekty. Jeżeli jesteśmy pewni, że na podłodze będą się bawić dzieci oraz chcemy zachować zdrowy klimat, wówczas powinniśmy rozglądać się za podłogami o jak najmniejszej toksyczności. Czasami w panelach czy w deskach klejonych znaleźć możemy substancje rakotwórcze. Okazuje się, że jedynie do wyboru pozostaje nam parkiet bądź deska lita. Taka podłoga skupia się na stworzeniu zarówno komfortowych, jak i zdrowych warunków do życia. Nie musimy się, wówczas martwić, że alergik z naszego otoczenia może tej podłogi nie zaakceptować, gdyż po prostu nie uczula. Deska lita oraz parkiet to ekologiczny i naturalny produkt, a do tego opłacalna inwestycja na długie lata.