Na co zwrócić uwagę przy wyborze desek do wykończenia podłogi?

W ostatnich latach obserwujemy nagły wzrost popularności podłóg z drewnianych desek. Wynika to przede wszystkim z ich uniwersalnego charakteru (pasują m.in. do stylu skandynawskiego, rustykalnego, klasycznego), sporej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz podatności na zabiegi renowacyjne. Duże znaczenie ma również dobra izolacyjność akustyczno-termiczna i zdolność do regulowania wilgotności powietrza.

Gatunki rodzime i egzotyczne

Obecnie na naszym rynku prym wiedzie deska podłogowa pozyskiwana z rodzimych gatunków drzew liściastych – zwłaszcza dębu, jesionu i buku. Nie kosztuje bowiem zbyt wiele, a jednocześnie posiada szlachetny wygląd i oferuje doskonałe parametry techniczne. Najbardziej ekonomicznym zakupem jest deska sosnowa, wymagająca dokładnego zabezpieczenia przed pękaniem i zarysowaniami (z użyciem preparatu impregnacyjnego). Ciekawą alternatywę dla obu propozycji stanowi z pewnością deska egzotyczna, pozyskiwana z takich gatunków jak choćby teak, palisander, merbau, iroko, lapacho, a nawet bambus. W tym przypadku mamy do czynienia z wysoką ceną, która idzie jednak w parze z niezwykle oryginalną kolorystyką, bogatym usłojeniem oraz ponadprzeciętną trwałością (żywotność na poziomie kilkudziesięciu lat). Nie zapominajmy także o tym, aby dokonać wyboru pomiędzy deskami litymi a warstwowymi. Te pierwsze mają bardzo zwartą strukturę i bez problemu oddają wilgoć do otoczenia, natomiast drugie są wyjątkowo estetyczne i wykończone fabrycznie (brak konieczności olejowania, lakierowania czy cyklinowania).

Wymiary odgrywają istotną rolę

Deska podłogowa musi zawsze posiadać rozmiar dostosowany do danej nawierzchni. Chodzi tutaj w szczególności o długość, która może wynosić od 30 cm do maksymalnie 2,5 m. Oczywiście po zakupie istnieje jeszcze opcja przycięcia materiału, co często okazuje się wybawieniem dla niedoświadczonych lub niedoinformowanych klientów. Jeśli chodzi o szerokość, to najlepiej postawić na przedział 7-18 cm – w zależności od efektu wizualnego, jaki pragniemy uzyskać. Pożądana grubość to z kolei 1,5-2 cm. Z jednej strony zapewni nam wystarczającą izolację od gruntu, z drugiej zaś nie sprawi kłopotu przy montażu. Na koniec pamiętajmy o zweryfikowaniu wykończenia wierzchniej warstwy w razie wyboru desek litych. Dobrze w codziennym użytkowaniu sprawdzi się lakier utwardzony promieniami ultrafioletowymi (dla zwiększenia przyczepności), choć to rozwiązanie stosunkowo tradycyjne. Dla zwolenników innowacji godne polecenia jest fazowanie krawędziowe, sztuczne postarzenie, piaskowanie bądź wydłubanie sęków.